Kimlik Yönetimi

Kapsam:

Günümüzde her kurum kendi platformlarına, uygulamalarına ve servislerine erişim sağlamak için kullanıcılarına ait kullanıcı bilgilerini, şifrelerini ve hesaplarını kendi bünyesinde barındırmaktır. Bu, kullanıcılar adına hem gizlilik zafiyeti riski hem de üyelik bilgilerinin takibi açısından çeşitli zorluklar oluşturmaktadır.

Online kimliklerin sunduğu birçok fayda ve ekonomik kazanıma rağmen mahremiyet açısından endişeler giderilememektedir. Kişisel bilgilere sahip veri merkezlerinin siber saldırılara uğraması, insan zafiyetlerinden ötürü bilgi sızdırılması ve kişisel bilgilerin son kullanıcı rızası alınmadan işlenmesi ve hatta satılması gibi durumlar, mevcut teknolojilerle inşa edilen bu mekanizmanın mahremiyet açısından ne kadar geride kaldığını göstermektedir.

Blokzincir teknolojisi, şeffaf veri paylaşımı, demokratik yapısı ve dağıtık mimarisi ile pek çok projede kritik faydalar sağlamakta ve günümüzün yıkıcı teknolojileri arasında yer almaktadır. Merkezi sistemlerde ortaya çıkan birtakım eksiklikler ve kısıtlamalar, blokzincir teknolojisinin beraberinde getirdiği faydalar ile aşılabilmektedir.

Ayrotek’in geliştirmiş olduğu Blokzincir tabanlı kimlik yönetim platformu , kimlik paylaşımlarında oluşabilecek zafiyetlerin önüne geçer, kullanıcıya kimliklerini ne zaman, nasıl ve kimlere paylaşabileceği konusunda tam kontrol sağlar.

Bu platform ile kullanıcılar,  kimlik, diploma, sertifika, öğrenci belgesi vs. gibi kimlikleri tutabilir ve platform üzerinden talep eden kuruma kimlik doğrulaması yapabilirler.

Blockchain Teknolojisi ve Kriptografinin sağladığı faydalar:

Platformda kullanılan kriptografik kontroller ve blockhain altyapısıyla aşağıdaki konularda güvenlilik ve gizlilik sağlanmaktadır:

  • Kullanıcı kimliklerini ne zaman, nasıl ve kimlere paylaşabileceği konusunda tam kontrole sahiptir.
  • Kullanıcı vatandaş kimliği dışında kendine özgü diğer kimliklerini de (öğrenci kimliği, taraftar kartı, klüp üyeliği, kurs sertifikası vs.) sisteme ekleyebilir.
  • Kullanıcı,  kimliklerini istediği kurumla paylaşabilir.  Bunun için kimliği doğrulayan kuruma haber vermesi gerekmez.
  • ‘Selective Disclosure’ yöntemi sayesinde kimlikler yalnızca gerektiği kadar bilgiyi ifşa eder.
  • Kimlik bilgisinin kendisi yerine hedef kitle içerisinde olunduğu bilgisinin ispatı ‘Zero Knowledge’ protokolleri ile mümkün hale gelir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu mevzuat metnini inceleyebilirsiniz.
Kabul